Witamy na blogu firmy Inoxa

Szafki cargo jako propozycja dla gastronomii


Działanie lokali gastronomicznych znacznie różni się od przygotowywania posiłków w domowej kuchni, nawet wówczas, gdy zajmują się tym osoby, dla których gotowanie stało się prawdziwą pasją. Kuchnia w lokalu gastronomicznym musi przede wszystkim spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące czystości i przestrzegania przepisów sanitarnych.Równie ważne jest to, że jej praca najczęściej wiąże się z działaniem w pośpiechu, zwłaszcza w przypadku lokali cieszących się dużym powodzeniem, zlokalizowanych w atrakcyjnych turystycznie miejscach czy znajdujących się w budynkach, gdzie przebywa większa ilość ludzi – w dużych stołówkach, obiektach handlowych, biurowych czy szpitalach. Konieczność działania w pośpiechu oznacza, że meble gastronomiczne powinny gwarantować, że wszystkie potrzebne narzędzia, akcesoria kuchenne i produkty będą zawsze pod ręką, np. dzięki przechowywaniu w popularnych szafach cargo. Równie wysokie wymagania co do mebli kuchennych wiążą się z działaniem małej gastronomii. W tym przypadku poza kwestiami związanymi z łatwym dostępem do wszystkich niezbędnych przedmiotów dochodzi również konieczność maksymalnego zagospodarowania dostępnego miejsca.

Meble dla gastronomii – co trzeba o nich wiedzieć?

Wymagania dotyczące wszystkich aspektów działania lokali gastronomicznych są ściśle regulowane przez obowiązujące przepisy, a ich celem jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa sanitarnego. W grę wchodzi tu zwłaszcza zagwarantowanie przestrzegania koniecznego reżimu higienicznego, łatwe utrzymanie czystości oraz możliwość szybkiego i dokładnego czyszczenia wszystkich powierzchni. Ma to duże znaczenie ze względu na konieczność unikania zatruć. W przypadku restauracji, baru, bistra, przygotowywania cateringu lub prowadzenia stołówki jest to o tyle istotne, że przykre następstwa kontaktu z bakteriami przeniesionymi na zastawie albo podania produktu mającego z nimi styczność dotyczyłyby wielu klientów. Ponieważ taka sytuacja poza aspektem zdrowotnym odbiłaby się też negatywnie na renomie lokalu, osoby zarządzające dokładają wszystkich starań, aby wybierać sprzęt pozwalający na zminimalizowanie wszelkich zagrożeń.

Ze względu na troskę o możliwość łatwego utrzymania czystości większość wyposażenia kuchni lokalu gastronomicznego – zarówno mebli przeznaczonych do przygotowywania i wydawania potraw, jak i przechowywania naczyń, sztućców i akcesoriów kuchennych, a także szafek i regałów służących do gromadzenia zapasów jest wykonana ze stali nierdzewnej. Jest to związane z wymogiem, by wszystkie elementy mające kontakt z potrawami – np. półki i blaty – były bez uszkodzeń mechanicznych, zarysowań i pęknięć, ponieważ mogłoby to sprzyjać gromadzeniu się zanieczyszczeń. Powierzchnia stali inox jest gładka oraz twarda, w związku z czym łatwo ją myć i dezynfekować oraz ciężko uszkodzić. Co ważne, stal tego rodzaju jest odporna na korozję, co skutkuje tym, że wykonane z niej meble są trwałe i nie ulegają zniszczeniu mimo stałego kontaktu z wodą oraz środkami czyszczącymi i dezynfekującymi, a także z używanymi produktami spożywczymi.

Profesjonalne meble gastronomiczne są niezbędne we wszystkich pomieszczeniach i obszarach przeznaczonych do obsługi różnych ciągów technologicznych. Właściwe wyposażenie będzie potrzebne zarówno w strefie magazynowania, jak i przy myciu, przechowywaniu i pobieraniu naczyń. Odpowiednie szafki, stoły czy blaty będą też konieczne w miejscach przygotowywania posiłków oraz tam, gdzie są one ustawiane, czekając na wydanie z kuchni. Jedną z najważniejszych cech mebli przeznaczonych dla gastronomii jest posiadanie atestu Państwowego Zakładu Higieny pozwalającego na kontakt z żywnością.

Jak można wykorzystać szafki cargo w gastronomii?

Kluczowym elementem, który uzupełnia wymagania związane z higieną, jest w przypadku sprzętu przeznaczonego do użytku w zastosowaniach profesjonalnych łatwy dostęp do wszystkich składowanych półproduktów, akcesoriów i mniejszych kuchennych urządzeń. Większość szaf i szafek gastronomicznych jest wyposażona albo w otwarte półki – w przypadku przedmiotów wykorzystywanych systematycznie, albo zamykane, dla akcesoriów lub produktów, które są używane rzadziej lub nie powinny być przechowywane w miejscach niezaciemnionych. Popularnym sposobem na magazynowanie niektórych drobniejszych akcesoriów jest używanie pojemnych i wytrzymałych szuflad.

W przypadku lokali, w których ze względu na niewielką ilość miejsca nie można zastosować typowych rozwiązań, ciekawą alternatywą może być używanie znanych z mebli kuchennych wykorzystywanych w domach koszy cargo. Ich zaletą jest przede wszystkim zdolność do maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Mocowane na stabilnych i wytrzymałych prowadnicach mogą być instalowane w wąskich przestrzeniach, dają także możliwość spożytkowania miejsca w szafkach narożnych oraz gwarantują wygodny dostęp do całej ich zawartości dzięki wysuwanym w całości koszom i kontenerom czy obrotowym karuzelom.

Stosowanie wyposażenia typu cargo to najprostszy sposób na zagospodarowanie szafek kuchennych o nietypowych rozmiarach. Dzięki nim można w pełni wykorzystać ich wnętrze oraz zachować wygodny dostęp do zgromadzonych w nich akcesoriów i produktów. Duże możliwości zestawiania poszczególnych mechanizmów wysuwania oraz dopasowania ich do większych obciążeń ułatwiają przechowywanie akcesoriów i produktów o nietypowych rozmiarach czy większej masie. Z uwagi na wysoką wytrzymałość wiele elementów nadaje się również do składowania rzadziej używanych sprzętów kuchennych.


Wróć do bloga