Witamy na blogu firmy Inoxa

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń szafek cargo


Szafki cargo stały się prawdziwą innowacją wśród mebli kuchennych. Zazwyczaj montuje się je w innym meblu, na specjalnej ramie od boków i od góry. Szafki cargo są wyposażone w prowadnice do sprawnego wysuwania. Dzięki tego typu meblom znacząco powiększa się powierzchnia przechowywania w kuchni lub spiżarni. Szafki cargo to nie tylko półki, ale również pojemniki i koszyczki na konkretne produkty.

Choć wspomniane meble mają wiele zalet, czasami dochodzi do ich uszkodzeń. Te zazwyczaj nie są powodem błędów konstrukcyjnych, ale nieprawidłowym sposobem użytkowania. Ważne jest, aby przed zakupem szafek sprawdzić ich udźwig, który może różnić się w zależności od modelu. Nadmierne obciążenie często jest przyczyną urwania się jednej z półek, a nawet uszkodzenia całego systemu.

Szafka cargo może popsuć się także w sytuacji, gdy nie jest regularnie i dokładnie czyszczona. Osadzający się brud i resztki jedzenia mogą po dłuższym czasie przyczyniać się do utraty właściwości prowadnic i zaburzenia działania systemu. Czasami uszkodzenia wynikają z nieprawidłowego doboru lub montażu.

Jak dbać o szafki cargo na co dzień?

Decydując się na szafkę cargo należy pamiętać, aby zawsze stosować się do zaleceń jej producenta. Chodzi przede wszystkim o dostosowanie dopuszczalnej masy produktów, które będą w niej przechowywane. W szafkach oferowanych przez naszą firmę można magazynować podstawowe składniki spożywcze, ale również elementy małego AGD.

W szafkach cargo należy również dbać o nienaganny porządek. Warto wcześniej zaplanować rozmieszczenie produktów i przechowywać je w przystosowanych do tego pojemnikach i koszyczkach. Dobra organizacja nie tylko ułatwia znalezienie odpowiedniej rzeczy, ale również minimalizuje ryzyko gromadzenia się zanieczyszczeń. Szafki cargo należy regularnie czyścić. Do pielęgnacji odpowiednia okaże się miękka ściereczka, ciepła woda i łagodny detergent. Szafkę cargo warto umieścić w łatwo dostępnym miejscu, jednak w oddaleniu od przestrzeni, która jest narażona na wilgoć i wysokie temperatury. Dzięki temu nie tylko mebel, ale przede wszystkim składowane produkty, zachowają swoje właściwości.


Wróć do bloga