Witamy na blogu firmy Inoxa

Kolory koszy do segregacji odpadów. Co oznaczają poszczególne barwy?


W Polsce istnieje obowiązek segregowania odpadów. Aby możliwe było późniejsze wykorzystanie surowców wtórnych, należy wrzucać odpady do odpowiednich pojemników. Recykling to inaczej odzyskiwanie surowców i przetworzenie ich, aby mogły być znów wykorzystane. Niestety problemy z powtórnym odzyskiwaniem surowców, często są spowodowane niewiedzą ludzi, którzy omyłkowo wrzucają odpady do nieodpowiednich kontenerów i worków.

Co oznaczają kolory koszy do segregacji?

Pojemniki na śmieci są oznakowane za pomocą kolorów, a każdy z nich ma swoje znaczenie:

  • Kolor niebieski – papier, gazety, czasopisma, ulotki, katalogi, książki, zeszyty, opakowania papierowe i tekturowe, kartony oraz tektura falista.
  • Kolor żółty – plastik i aluminium, czyli zgniecione i puste butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, zgniecione i puste opakowania plastikowe po artykułach spożywczych, kosmetykach i chemii gospodarczej, plastikowe przedmioty, styropian, zgniecione aluminiowe puszki po napojach, metalowe puszki po konserwach i przetworach, zgniecione kartony wielomateriałowe, folie z tworzyw sztucznych, worki foliowe, reklamówki, drobny złom żelazny oraz niewielki złom metali kolorowych.
  • Kolor biały i zielony ­– szkło bezbarwne i kolorowe, czyli butelki szklane, słoiki, bez nakrętek, zacisków i gumowych uszczelek, szklane opakowania po kosmetykach oraz puste szklane opakowania po lekach.
  • Kolor brązowy – odpady bio, a więc resztki warzyw i owoców, fusy od kawy i herbaty, skorupki jaj, zawartość worków z odkurzaczy, resztki jedzenia, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe.
  • Kolor czarny – odpady zmieszane, czyli porcelana, szkło stołowe, opakowania po aerozolach, tekstylia, resztki mięsne oraz kości, mokry lub zabrudzony papier, pobrudzone pojemniki z jedzenia, niedopałki papierosów, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, potłuczone szyby i lustra, miotły, mopy, szczoteczki do zębów, szczotki i szmatki.

Trzeba pamiętać, aby do pojemników nie trafiały zakręcone butelki, słoiki i opakowania, ponieważ utrudnia to pracę przy odzyskiwaniu surowców wtórnych. Ponadto nie należy wyrzucać zabrudzonych, tłustych pojemników do plastiku oraz zużytych ręczników papierowych do papieru.


Wróć do bloga