Witamy na blogu firmy Inoxa

Jak segregować odpady w kuchni?


Obierki, plastikowe butelki, kartonowe opakowania po mleku… Kuchnia to pomieszczenie, w którym powstaje najwięcej śmieci różnego rodzaju. Jeden, tradycyjny kosz pod zlewem już nie wystarczy.

Nie tylko ekologia oraz dbanie o dobro naszej planety, chociaż są najważniejsze, wymuszają na nas konieczność segregacji odpadów. Rozdzielone będzie można ponownie wykorzystać i przetworzyć, a sam fakt segregacji pozwala wprowadzić do kuchni ład i porządek. Pożegnaj górę wymieszanych śmieci pod zlewem. Zacznij segregować już dziś!

Podstawowe zasady segregacji

Zanim przyjrzymy się akcesoriom, które ułatwiają segregację odpadów w kuchni, poznajmy jej najważniejszą zasadę. Przede wszystkim należy rozdzielić surowce, nadające się do powtórnego przetworzenia, od tych odpadów, które nie nadają się do recyklingu. Oddzielamy zatem od siebie odpady biologiczne, lub inaczej biodegradowalne czyli resztki jedzenia oraz obierki i kolejno:

  • tworzywa sztuczne
  • metale
  • papier
  • szkło.  

Taki sposób obchodzenia się ze śmieciami wymusza konieczność posiadania nawet pięciu koszy na śmieci. Trudno wyobrazić je sobie wszystkie pod zlewem. Na szczęście z pomocą przychodzą rozmaite systemy szaf, szafeczek i pojemników. Z nimi segregacja odpadów jest coraz łatwiejsza.

Pojemniki, pojemniczki…

Jednym z rozwiązań, dzięki któremu zaoszczędzimy sporo miejsca w małych kuchniach, to pionowe pojemniki do segregacji odpadów w kuchni. Kosze otwierają się od przodu. Inny pomysł to pojemniki na odpady powieszone na ścianie. Umieszczone na wysokości blatu roboczego sprawią, że nie trzeba będzie często się schylać.

Posiadacze niewielkich przestrzeni kuchennych szczególnie chętnie sięgają także po takie rozwiązania jak trójdzielny kosz, wyposażony w przegródki na różne odpady. Popularnością cieszą się także kosze na śmieci z wyjmowanymi wkładami oraz kosze na śmieci do zabudowy, które wykorzystują przestrzeń szafek. Jest to jedno z bardziej funkcjonalnych rozwiązań w małych kuchniach lub kuchniach na wymiar.


Wróć do bloga