Witamy na blogu firmy Inoxa

Jak dopasować cargo do wymiarów szafki?


Systemy cargo to obecnie jedno z najbardziej inteligentnych rozwiązań dla kuchni. Pozwalają na zwiększenie powierzchni użytkowej w szafce przy jednoczesnej oszczędności miejsca. Są idealnym rozwiązaniem zarówno dla dużych, jak i niewielkich pomieszczeń.

Moduły cargo można podzielić na niskie, czyli podblatowe, oraz wysokie. Kosze pod blat najczęściej mają szerokość od około 15 do 40 – 45 centymetrów, a wysokość powyżej 50 centymetrów. Takie wymiary to idealne rozwiązanie do niewielkich szafek lub przestrzeni obok zlewozmywaka i kuchenki. W podblatowych systemach cargo najczęściej montuje się dwa kosze na specjalnych, wygodnych w użyciu prowadnicach. Bardzo ciekawym pomysłem jest również cargo narożne. Utrudniony dostęp do szafki narożnikowej sprawia, że tylko niewielka jej część jest wykorzystana. Cała szafka ma nawet 90 centymetrów głębokości.

Znacznie więcej miejsca oferuje wysoka szafka cargo. Może mieć wysokość powyżej 180 centymetrów. Szerokość jest podobna jak w przypadku systemów niskich. Wysokie cargo wyposażone są w kilka koszy.

W jaki sposób wybrać najlepszy system cargo do kuchni?

Wszystkie moduły cargo mają określone wymogi techniczne i parametry. Jednym z najważniejszych jest maksymalne obciążenie. Przed zakupem systemu warto więc zastanowić się nad tym, jakie produkty będą w nim przechowywane. Cargo nie można przeciążać – może to uszkodzić całą konstrukcję oraz szafkę.

Kolejnym, ważnym aspektem jest liczba i wysokość poszczególnych koszy. Warto dobrać je w taki sposób, aby zawsze mieć łatwy dostęp do przechowywanych produktów. Wiele systemów ma możliwość dołączenia dodatkowych koszyków w razie potrzeby. Nasza firma proponuje również cargo obrotowe, które pozwalają na jeszcze lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Systemy cargo należy odpowiednio pielęgnować, co skutecznie przedłuży żywotność i zmniejszy ryzyko ewentualnych usterek. Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta, ale również dokładna higiena. Warto dbać, aby w zakamarkach cargo i szafki nie zalegały resztki jedzenia lub okruszki. Moduł również należy czyścić, najlepiej ciepłą wodą i delikatnym detergentem.


Wróć do bloga