Witamy na blogu firmy Inoxa

Czy kosze cargo to inwestycja na lata?


Kuchnia zawsze była jednym z ważniejszych pomieszczeń, w których nie tylko przygotowywano posiłki, ale często także je spożywano. Wraz z pojawieniem się mody na kuchnie otwarte na pokój dzienny znaczenie wystroju i wyglądu szafek kuchennych wzrosło.

Wyposażenie kuchni stało się znaczniej lepiej widoczne i powinno nawiązywać stylistycznie do tego, jak prezentuje się salon, a nierzadko też jadalnia. Wymagania wobec wizualnych stron sposobu urządzenia nowoczesnej kuchni to jednak nie wszystko. Ze względu na popularność minimalizmu i oszczędności w aranżowaniu wnętrz jeszcze bardziej istotna okazała się kwestia zapewnienia odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania produktów spożywczych i kuchennych akcesoriów. Rozgardiasz niezbyt dobrze pasuje do najnowszych trendów stylistycznych, korzystanie z koszy cargo i podobnych rozwiązań ułatwiających zagospodarowanie przestrzeni stało się dziś koniecznością. Przyjrzyjmy się bliżej funkcjonalności koszy cargo i sprawdźmy, jakie najważniejsze wymagania wiążą się z ich użytkowaniem.

Dlaczego warto korzystać z koszy cargo? 

Wyposażenie współczesnej kuchni musi odpowiadać wysokim oczekiwaniom estetycznym. Fronty szafek, wykorzystane blaty, pas między nimi a szafkami wiszącymi, podobnie jak użyta armatura czy sprzęt AGD, powinny spełniać najwyższe standardy, jeśli chodzi o wygląd i trwałość. Wszyscy goście zapraszani do odwiedzenia naszego domu stają się dziś jednocześnie gośćmi w naszej kuchni, dla większości z nas liczyć się więc będzie wrażenie, jakie będzie wywierać na patrzących. Nie można jednak zapominać, że kuchnia to wciąż także stanowisko pracy dla domowego kucharza lub kucharki, powinno wiec być urządzone ergonomicznie i starannie przemyślane. W kuchni, w której wszystkie potrzebne przedmioty są na wyciągnięcie ręki oraz szybko i łatwo można z nich skorzystać, gotowanie będzie znacznie przyjemniejsze, a związane z nim zmęczenie, a często także nieunikniony chwilowy bałagan znacznie mniejsze.

Jednym z najlepszych rozwiązań, pozwalających na gromadzenie potrzebnych produktów i akcesoriów kuchennych w możliwie łatwo dostępnych miejscach jest stosowanie koszy cargo. W klasycznych szafkach kuchennych dysponujemy jedynie tradycyjnymi półkami lub szufladami. Choć wiele osób nawykło do ich używania, to nie dają one możliwość łatwej aranżacji przestrzeni. Zapewnienie sobie możliwości wstawienia butelki z oliwą do zwykłej szafki oznacza zwykle, że znaczna część przestrzeni pozostanie zupełnie niewykorzystana. Z kolei ustawienie przedmiotów jedne na drugich oznacza ich kłopotliwe wyciąganie w razie potrzeby. Bardzo podobnie jest z zagospodarowaniem całej głębokości szafki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jedne rzeczy ustawić za drugimi, jednak także w tym przypadku ich wyciąganie będzie trwało długo i nie będzie zbyt wygodne.

Jaką funkcjonalność oferują kosze cargo?

Stosowanie koszy cargo zupełnie zmienia sposób, w jaki myślimy o miejscu dostępnym w kuchni. Przede wszystkim kosze można dobrać do szafek o różnej szerokości, także dość wąskich. Zamiast jednej szerokiej szafki, można więc zdecydować się na dwie lub nawet trzy mniejsze, zyskując znacznie większą swobodę użytkowania. Podstawową zaletą systemu cargo, jest to, że z wnętrza szafki wyciągamy jednocześnie całą jej zawartość. Dzięki temu nie tylko dobrze widzimy, co jest w niej zgromadzone, ale także bardzo łatwo możemy sięgać po wszystkie przedmioty, niezależnie od tego, czy stoją bardziej w głębi, czy też z brzegu.

Równie istotna jest możliwość dość swobodnego dobierania wysokości, na której będą umieszczone poszczególne półki. Ponieważ poszczególne szafki mogą być znacznie węższe przy komfortowym dostępie do całego wnętrza, to ewentualne straty związane choćby z miejscem na butelki czy niższą półeczką na słoiki nie będą się wiązały z tak dużym marnotrawieniem miejsca, jak w klasycznych szafkach ze stałymi pólkami. Warto też zwrócić uwagę na to, że w koszach cargo mamy praktyczne ograniczniki zapobiegające wypadaniu czy niekontrolowanemu przemieszczaniu się poszczególnych akcesoriów kuchennych lub produktów.

Ważną zaletą jest możliwość wybrania ilości koszy tworzących poszczególne poziomy szafki cargo. Plusem jest także szeroka dostępność rozmaitych typów dna – w zależności od rodzaju produktów czy przedmiotów, jakie mamy zamiar magazynować, można zdecydować się zarówno na klasyczne ażurowe wypełnienie z drutów rozmieszczonych w rozmaitym zagęszczeniu, jak i jednolitą powierzchnię z płyty meblowej, tworzywa sztucznego lub szkła. 

Trwałość koszy cargo do szafek kuchennych

Przechowywanie żywności, naczyń i różnych akcesoriów kuchennych oznacza zwykle dość znaczny ciężar. Solidne garnki z wysokogatunkowej stali nierdzewnej czy żeliwa, to kilkanaście a niekiedy nawet kilkadziesiąt kilogramów. Równie ciężkie bywają naczynia i akcesoria, nie wspominając o różnych sprzętach, takich jak maszynki do mięsa, miksery oraz wyciskarki do soków. Kosze cargo oferowane przez renomowanych producentów bez problemu radzą sobie z dość dużymi ciężarami – choć zawsze maksymalne obciążenie zależy od konkretnego modelu kosza – to znalezienie rozwiązań, które poradzą sobie nawet z masą 40 kilogramów, nie będzie trudne.

Warto pamiętać, że podobnie jak drzwiczki klasycznych szafek czy tradycyjne szuflady, również kosze cargo będą wielokrotnie wysuwane i chowane. Jedną z ważniejszych kwestii będą więc prowadnice wytrzymałe na intensywne użytkowanie. W przypadku koszy cargo oferowanych przez najlepszych dostawców wszystkie stosowane prowadnice wytrzymują wiele cykli pracy, zachowując płynne działanie i są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Równie istotne przy codziennym korzystaniu z koszy cargo jest ciche i delikatne domykanie szafek, możliwe dzięki prowadnicom wyposażonym w specjalne hamujące ruch amortyzatory.

Kosze cargo mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest korzystanie z koszy ze zgrzewanych ze sobą i chromowanych stalowych drutów. Zapewnia to znakomitą ochronę przed zanieczyszczeniami i wycieraniem się koszy, a jednocześnie ułatwia utrzymanie czystości oraz gwarantuje bardzo wysoką estetykę. 

Używanie koszy cargo w meblach kuchennych pozwoli na pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i urządzenie kuchni tak, by wszystkie potrzebne rzeczy były łatwo dostępne oraz będzie gwarancją długiej i bezawaryjnej eksploatacji. Jest to ważne, ponieważ szafki kuchenne zwykle są zakupem na wiele lat, a ich wymiana jest nie tylko kosztowna, ale i kłopotliwa. Warto też pamiętać, że w przypadku koszy cargo nie ma żadnego problemu z ewentualną wymianą frontów, ani z przełożeniem całego mechanizmu do nowego korpusu szafki.


Wróć do bloga