Witamy na blogu firmy Inoxa

Co do czego, czyli najczęstsze błędy popełniane przy segregacji odpadów


Segregowanie odpadów teoretycznie jest proste — jest 5 głównych frakcji odpadów (papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, odpady biodegradowalne, odpady zmieszane), które należy wyrzucać do oddzielnych pojemników oznaczonych konkretnym kolorem. W praktyce jednak śmieci niejednokrotnie są segregowane nieprawidłowo. Jakie błędy popełniane są najczęściej?

4 najczęstsze błędy przy segregacji odpadów

  1. Do pojemników na papier (niebieskich) często wrzucane są zabrudzone odpady, takie jak zatłuszczone opakowania (np. po maśle), zużyte ręczniki papierowe, paragony ze sklepu, papierowe opakowania po kleju czy nawozach, papier do pieczenia itp. To błąd! Tego rodzaju papier nie nadaje się do recyklingu. Do niebieskich pojemników wrzucamy tylko stare gazety, czasopisma, zeszyty, ulotki, papier biurowy oraz kartonowe opakowania (niezabrudzone) i różnego rodzaju tektury.
  2. Do pojemników z odpadami szklanymi nie należy wrzucać rozbitej zastawy stołowej, opakowań po lekach, żarówek czy szyb okiennych i luster. Tutaj powinny trafiać wyłącznie puste słoiki, butelki czy opakowania po kosmetykach.
  3. Często popełnianym błędem jest wrzucanie do pojemników z tworzywami sztucznymi plastikowych butelek czy metalowych puszek po olejach spożywczych i technicznych, nawozach, farbach, rozpuszczalnikach, a także aerozolu. Nie należy tego robić. Tego rodzaju odpady, podobnie jak stare baterie czy sprzęt RTV i AGD, powinny trafić do specjalnie wyznaczonego punktu.
  4. Śmieci BIO generują najwięcej problemów. To właśnie w tych pojemnikach i workach najczęściej pojawiają się nieodpowiednie odpady. Nie wolno do nich wrzucać m.in. kości, resztek mięsa, wędlin i innych produktów odzwierzęcych. Nie można też zapełniać ich zawartością kuwet zwierząt domowych, kurzem z odkurzacza, ziemią czy kamieniami.

Odpowiednie kosze na śmieci ułatwią segregację

Segregację śmieci można sobie ułatwić na kilka prostych sposobów. Jednym z najskuteczniejszych jest zastosowanie odpowiednich koszy przeznaczonych na każdą frakcję odpadów. Produkty z tego zakresu dostępne są w naszej ofercie. Są to kosze na śmieci i kosze do segregacji przystosowane do zamontowania w meblach kuchennych. Umieszcza się je w szafce pod zlewozmywakiem. Mogą mieć konstrukcję z otwieranymi drzwiami (otwiera się front z dolną półką) lub w formie szuflady. Jest to wygodne dla użytkowników rozwiązanie, ponieważ umożliwia dostęp do wszystkich pojemników na odpady, ułatwiając tym samym segregację.


Wróć do bloga