Witamy na blogu firmy Inoxa

Błędy przy wyborze cargo do kuchni. Czego należy unikać?


Dobrze urządzona kuchnia oprócz niezbędnych sprzętów powinna odznaczać się przemyślaną organizacją przechowywania produktów spożywczych oraz przyrządów kuchennych. W zaprowadzeniu ładu wśród kuchennego bogactwa doskonale sprawdzają się cargo. Korzystanie z zalet tych systemów zależy od właściwego wyboru, dlatego warto wiedzieć, jakich błędów powinniśmy unikać, kiedy poszukujemy cargo do kuchni.

Jakie błędy zdarzają się podczas wyboru cargo do kuchni?

Cargo w kuchni ułatwiają organizację przestrzeni, a przede wszystkim przechowywanie artykułów spożywczych i urządzeń przydatnych podczas prac kuchennych. Dzięki nim możemy zapomnieć o trudno dostępnych głębokich szafkach. Kosze cargo zwiększają też obszar przechowywania, gdyż umożliwiają zagospodarowanie pozornie bezużytecznych przestrzeni, np. luk pomiędzy szafką a zmywarką.

Funkcjonalność zastosowanego systemu koszy uzależniona jest od właściwego wyboru. Oto najczęstsze błędy, których powinniśmy się wystrzegać podczas poszukiwań cargo do kuchni:

  • niewłaściwy wymiar – dopasowanie rozmiaru cargo do zabudowy odgrywa kluczową rolę, musimy pamiętać, że wnętrze szafki powinno pomieścić konstrukcję złożoną z koszy i prowadnic, najwęższe systemy liczą 15 cm, a najszersze do 40 cm;
  • pominięcie informacji o dopuszczalnym obciążeniu – może przyczynić się w przyszłości do przeciążenia systemu, które doprowadzi do wypaczenia i uszkodzenia prowadnic odpowiadających za płynne przesuwanie cargo;
  • wybór systemu jezdnego o słabej jakości – prowadnice umożliwiają sprawne wysuwanie i wsuwanie cargo, a zatem warto postawić na produkty renomowanych firm, jak np. Blum, Hettich, Grass lub Salice;
  • niefunkcjonalne rozmieszczenie półek – wygodny dostęp do przechowywanych produktów wymaga praktycznego ulokowania koszy tak, aby artykuły większe, np. butelki znalazły się niżej, a mniejsze wyżej;
  • nieuwzględnienie typu kosza – a przede wszystkim rodzaju jego dna: pełne zapobiegnie wypadaniu produktów czy przedmiotów, a ażurowe sprawdzi się do przechowywania rzeczy o większej objętości, np. worki, ręczniki itp.

Od czego zależy sprawne funkcjonowanie cargo?

Świadomość pułapek, które mogą na nas czyhać podczas wyboru cargo do kuchni, z pewnością pomoże ich uniknąć. Jednak równie ważne jest dokładne zaplanowanie montażu i przeznaczenia systemu. Oznacza to, że oprócz uwzględnienia przestrzeni, w której pojawi się system cargo, powinniśmy przewidzieć, do jakich przechowywania produktów nam posłuży. Wówczas kuchenne cargo ułatwi nam ekonomiczne wykorzystanie dostępnego miejsca, ale też sprawi, że skorzystamy z jego możliwości zgodnie z przeznaczeniem. Tym sposobem zapełnimy kosze, ale unikniemy ich przeciążenia.

Zadowolenie z długoletniej funkcjonalności cargo wymaga kontrolowania i regulacji prowadnic. Warto też pamiętać o systematycznym ich czyszczeniu tak, jak i reszty konstrukcji delikatnymi środkami myjącymi.

Wyposażenie typu cargo sprawdzi się w każdej kuchni, ponieważ dostępne jest w trzech podstawowych rodzajach. Najczęściej wybierane jest cargo niskie podblatowe montowane w dolnych szafkach kuchennych. Garnki i talerze można umieścić w średnim mechanizmie cargo. Natomiast w kuchniach, w których dysponujemy większą przestrzenią, przydatne będzie wysokie cargo w dużych stojących szafkach kuchennych. Opcja cichego domykania oraz pełny lub ograniczony wysuw ułatwiają korzystanie z wyposażenia cargo.

Jeśli jego wybór budzi wątpliwości, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa naszej firmy.


Wróć do bloga